> Aki utánam akar jönni, tagadja meg magát, vegye föl mindennap a keresztjét, és úgy kövessen engem! - Imalánc.ro
 
24. április, 2024Igehirdetések Aki utánam akar jönni, tagadja meg magát, vegye föl mindennap a keresztjét, és úgy kövessen engem! bejegyzéshez a hozzászólások lehetősége kikapcsolva

Amikor Péter apostol megvallotta, hogy Jézus a Messiás, akkor az Úr így szólt az egész néphez:

A bűn elleni küzdelemben még nem álltatok ellen a véretek ontásáig (Zsid 12, 4).

„Aki utánam akar jönni, tagadja meg magát, vegye föl mindennap a keresztjét, és úgy kövessen engem! Mert aki meg akarja menteni életét, elveszíti azt. De aki elveszíti életét énmiattam, megmenti azt.

Mit használ az embernek, ha az egész világot megnyeri is, önmagát azonban elveszíti, és romlásba dönti? Aki ugyanis szégyell engem és szégyelli tanításomat, azt az Emberfia is szégyellni fogja, amikor majd eljön a maga, az Atya és a szent angyalok dicsőségében.”

Lukács Evangéliuma 9,23-26

Szent György legendája a mai embereknek is arról tanúskodik, hogy nemcsak az angyalok, élükön Szent Mihály arkangyallal küzdenek eredményesen a Sátán és a bukott angyalai ellen, hanem az emberek is. A ti búcsútok is arról tanúskodik, hogy őseitek bíztak Szent György lovag hatékony segítségében és kifejezi a népnek azt a hitét, hogy van győzelem a gonosz felett. Keresztségünk szorosan összefügg a gonosz elleni harccal, hiszen keresztszüleink a mi nevünkben mondtak ellen a sátánnak és a csábításainak. A múltban az emberek és a közösségek még érzékelték a gonosz hatását az életükre. A babonaságok, az átoktól való félelem, a rontás megelőzése, vagy megszüntetése olyan praktikák voltak, amelyek távol álltak a keresztény hittől, de a nép abbéli tudatáról árulkodtak, hogy igenis a rossznak rontó hatása van az életünkre. Az emberek még hitték, hogy létezik gonosz lélek és ártani tud nekik. Ma a gonosz elhitei az emberekkel, hogy nincs hatalma, nem tud ártani nekik. Pedig látjuk és tapasztaljuk saját életünkben és mások életében hogyan árt, tesz rosszat a gonosz.

Egy hölgy elment egy jósnőhöz, hogy a jövőjéről tudakozódjon. A jósnő megjövendölte neki, hogy férjhez fog menni és a házassága rosszul fog alakulni. Ezzel a kíváncsiságával elkezdődött számára a pokol, amelytől csak évekkel később tudott megszabadulni. Valóban beteljesült a jósnő jövendölése, de ez a jóslás és ez a praktika kihatással volt az egész életére, mert elhitette vele, hogy ezt írták meg neki a csillagokban, ez áll róla a horoszkópban. Egy életre megkeserítette az életét, mert ettől a pillanattól kezdve utat nyitott a gonosz befolyásának. Elrontotta az egész életét. Megérte ezt tenni? Számára egyértelmű, hogy nem. Ne próbálkozzunk a különböző keleti praktikákkal sem, mert nem tudjuk milyen gonosz szellem segítségével gyógyítanak, milyen lelkeket hívogatnak. A vallási szinkretizmus ezért olyan veszélyes, mert nem tudjuk milyen elemeket von bele a keresztény hitbe.

Ezt az igaz eseményeken alapuló történetet azért mondtam el, hogy kihangsúlyozzam nem mindegy, hogy kitől kérünk segítséget. A gonosz lelkeket hamar be lehet vonzani az életünkbe, és később nagyon nehéz megszabadulni tőlük. Ebben az értelemben is fontos a megelőzés, a hit, amely segít, hogy bizonyos helyzetekben tisztán lássunk és jó döntéseket hozzunk. Szent György megmutatja számunkra, hogy kitől kell és kitől érdemes segítséget kérni.

Szent Györgyről nagyon keveset tudunk, de hatékony segítségéről árulkodik az a sok templom, amely az ő nevét viseli. A napi olvasmányok nyomán az élet Uráról olvasunk, aki az örök élettel ajándékozza meg azokat, akik a tiszta vízből, az élet forrásából oltják szomjukat. Ugyanakkor a tanúságtételre hívják fel a figyelmünket, hiszen a hit csak akkor hatékony, ha másokat is megszólít, meghív Isten szolgálatába. Szent György a lovagiasság, a mások megsegítésének és a rontás elleni harcosnak a megtestesítője. Nem alkuszik meg a gonosszal, hanem Isten segítségével szembeszáll vele. Az ő élete arra mutat rá, hogy az utolsó szó soha nem a gonoszé, hanem Istené. És a jó mindig legyőzi a rosszat, mert sokkal erősebb nála.

És ahogyan a cserkészek köszönésében a hüvelykujj takarja a kicsi ujjat, ami azt jelképezi, hogy az erősebb védi a gyengébbet, ugyanúgy Szent György lovag védi a gyengébbeket, a védteleneket a gonoszokkal szemben. Ezt is megtanulhatjuk tőle, hogy amikor azt tapasztaljuk életünkben, hogy valakit, aki gyengébb, védtelenebb megbántanak, sértegetnek, akkor ne restelljük és álljunk ki mellette, védjük meg az erősebbel szemben, hiszen nekünk is jól esne, ha valaki az oldalunkra állna, és megvédene az erőssel szemben.

Szent György a lovagiasság példaképe. Ez az erény ma sajnos kikopott az életünkből. Ma már hiányzik az emberekben a tiszteletadás, az egymás iránti odafigyelés, egymás megsegítése. Mindig másoktól várjuk a segítséget, a kezdeményezést. Szent György lovag nem másoktól várt segítséget, hanem ő sietett mások megsegítésére. Ma nagyon hiányoznak a segítőkész emberek. Ha változást akarunk ezen a téren, akkor igyekezzünk mi lovagiasak, segítőkészek lenni másokkal. És magatartásunk nem fog eredménytelen lenni, hiszen aki másokon segít önmagán segít a legtöbbet.

Mit vihetünk magunkkal? Szent Györgytől megtanultuk, hogy a gonosz elleni harcunk nem hiábavaló. A jó mindig legyőzi a rosszat. Bízzunk Isten segítségében, és ha másokkal jót teszünk, akkor bennünk növekedik a lovagiasság, a bátorság erénye. Bátran álljunk ki a gyengék mellett, mert nagy szükségük van a mi segítségünkre.

A bűn elleni küzdelemben még nem álltatok ellen a véretek ontásáig (Zsid 12, 4).

Ft. Ráduly István Zsolt, Torda

Keresés a honlapon…
Olvass tovább…