> Tudta, hogy igaz és szent ember - Imalánc.ro
 
7. február, 2025Igehirdetések Tudta, hogy igaz és szent ember bejegyzéshez a hozzászólások lehetősége kikapcsolva

Heródes Antipász király is értesült Jézus tetteiről, mert híre messze földön elterjedt.

Kérj tőlem, amit akarsz! Megadom neked.

Azt gondolta, hogy Jézusnak azért van csodatevő ereje, mert Keresztelő János támadt fel benne a halálból. Voltak azonban, akik azt állították Jézusról, hogy ő Illés. Ismét mások azt hirdették, hogy próféta; olyan, mint egy a többi próféta közül.

Ennek hallatára Heródes továbbra is azt gondolta magában: „Ő János, akinek fejét vétettem. Ő támadt fel a halálból.” Heródes volt ugyanis az, aki embereivel elfogatta Jánost, és börtönbe vetette. Testvérének, Fülöpnek felesége, Heródiás miatt tette, akit feleségül vett. János ugyanis figyelmeztette Heródest: „Nem szabad elvenned testvéred feleségét.”

Emiatt Heródiás áskálódott ellene. Szívesen eltétette volna láb alól, de nem tehette. Heródes ugyanis félt Jánostól, mert tudta, hogy igaz és szent ember. Ezért meg akarta őt menteni. Valahányszor beszélt vele, zavarba jött, mégis szívesen meghallgatta. Végül elérkezett a kedvező nap. Heródes a születése napján lakomát adott vezető embereinek, a magas rangú tiszteknek és Galilea előkelőségeinek. Közben Heródiás leánya bement, táncolt nekik és Heródes meg vendégei előtt nagy tetszést aratott.

A király így szólt a leányhoz: „Kérj tőlem, amit akarsz! Megadom neked.” Sőt meg is esküdött: „Bármit kérsz, megadom neked, még az országom felét is.”

A leány kiment, és megkérdezte anyjától: „Mit kérjek?” Anyja ezt felelte: „Keresztelő János fejét.” Erre visszasietett a királyhoz, és előadta kérését: „Azt akarom, hogy most azonnal add nekem egy tálon Keresztelő János fejét!” A király nagyon elszomorodott emiatt, de esküjére és a vendégekre való tekintettel nem akarta kedvét szegni. Azonnal elküldött egy hóhért azzal a paranccsal, hogy hozza el János fejét. Az elment, lefejezte őt a börtönben, és elhozta fejét egy tálon. Odaadta a leánynak, a leány pedig elvitte anyjának.

Amikor János tanítványai meghallották, eljöttek, elvitték János testét, és egy sírboltba temették.

Márk Evangéliuma 6, 14-29

Heródes Antipász, Galilea és Perea tetrarchája, hírhedt uralkodó volt, akinek neve gyakran kapcsolódik Jézus Krisztus és Keresztelő János történeteihez. Heródes félelme Jánostól nem csupán egy egyszerű politikai reakció volt, hanem egy mélyebb, összetettebb érzés, amelynek gyökerei a korabeli társadalmi és vallási viszonyokban keresendők.

Heródes Antipász a híres Nagy Heródes fia volt, aki a rómaiak támogatásával uralkodott Júdea fölött. Nagy Heródes számos építkezési projektet indított, beleértve a második templom újjáépítését Jeruzsálemben, de kegyetlensége és hatalomvágya is ismert volt. Heródes Antipász, apja nyomdokaiba lépve, hasonló uralkodói stílust vett át, és igyekezett fenntartani hatalmát a rómaiak támogatásával.

Keresztelő János, akit a zsidó nép prófétaként tisztelt, radikális üzeneteket hirdetett a megtérésről és Isten közelgő ítéletéről. János prédikációi nem csupán vallási, hanem társadalmi és politikai üzeneteket is közvetítettek. Nyíltan bírálta Heródes Antipászt, különösen annak erkölcstelen házasságát Heródiással, testvérének feleségével.

Heródes félt Jánostól, mert tudta, hogy igaz és szent ember. János bátorította az embereket arra, hogy térjenek meg és változtassák meg életüket, ami közvetetten Heródes uralmát is veszélyeztette. Heródes tisztában volt vele, hogy János hatalmas befolyással bír a nép körében, és ez a befolyás akár lázadáshoz is vezethet.

Könnyelmű ígérete révén egy olyan kelepcébe esett, amelyből csak úgy tudott kiszabadulni, ha teljesíti léha társai előtt tett merész kijelentését. Ezáltal megpecsételte Keresztelő János sorsát, és a biztos halálba taszította.

Heródes esete rámutat arra, hogy mindig át kell gondoljuk mit ígérünk meg másoknak, mert nem tudhatjuk biztosan, hogy milyen szándékkal közelítenek felénk. Könnyen egy olyan kellemetlen helyzetbe kerülhetünk, amikor saját szavunkon fognak meg minket. Bár az adott szavunkat betarthatjuk, de nem biztos, hogy erkölcsileg helyes döntést hozunk. Ugyancsak arra is rámutat ez az eset, hogy a korrupció öl, és erkölcsileg tönkreteheti az életünket, meggyőződésünket.

Ft. Ráduly István Zsolt, Torda

Keresés a honlapon…
Olvass tovább…