Abban az időben Jézus a Szentlélektől eltelve otthagyta a Jordánt, s a Lélek ösztönzésére a pusztába vonult negyven napra.
Itt megkísértette a sátán. Ezekben a napokban nem evett semmit sem, de végül is megéhezett. Ekkor megszólította a sátán: „Ha Isten Fia vagy, mondd ennek a kőnek, hogy váljék kenyérré.”
De Jézus ezt felelte: „Írva van, nemcsak kenyérrel él az ember.”
Erre a sátán fölvezette egy magas hegyre, és egy szempillantás alatt felvonultatta szeme előtt a földkerekség minden országát. „Minden hatalmat és dicsőséget neked adok – mondta –, mert hisz én kaptam meg és annak adom, akinek akarom. Ha leborulva hódolsz előttem, az mind a tied lesz.”
Jézus elutasította: „Írva van: Uradat, Istenedet imádd és csak neki szolgálj!”
Ekkor a sátán Jeruzsálembe vitte, a templom párkányára állította, és így szólt: „Ha Isten Fia vagy, vesd le magad innét. Hisz írva van: angyalainak parancsolta, hogy oltalmazzanak, és: kezükön hordoznak majd, nehogy kőbe üsd a lábad.”
De Jézus ezt válaszolta: „Az is írva van: Ne kísértsd Uradat, Istenedet!”
Miután a sátán ezekkel a kísértésekkel hiába próbálkozott, egy időre elhagyta Jézust.
Lukács Evangéliuma 4,1-13
A történet szerint, miután Jézus megkeresztelkedett a Jordán folyóban, a Szentlélek a pusztába vezette, ahol negyven napig böjtölt. Ezalatt az idő alatt a Sátán háromszor kísértette meg Jézust. Az első kísértés során a Sátán azt mondta: ,,Ha Isten Fia vagy, mondd ennek a kőnek, hogy váljék kenyérré.”
Az első kísértés több szempontból is jelentős. Először is, a kísértés fizikai szinten történik: Jézus hosszú ideje böjtöl, és éhes. A Sátán arra próbálja rávenni, hogy használja isteni hatalmát saját szükségleteinek kielégítésére, hogy a kőből kenyeret teremtsen. Ez a kísértés arra utal, hogy Jézusnak választania kell, hogy földi szükségletei és vágyai szerint cselekszik-e, vagy betartja-e az isteni tervet.
Egy mélyebb szinten a kísértés az emberi vágyak és szükségletek fölötti uralmat szimbolizálja. Jézus elutasítja a kísértést, és ezzel azt mutatja, hogy az élet több, mint fizikai szükségletek kielégítése. Válasza, amely a Mózes 5. könyvéből származik: ,,Nemcsak kenyérrel él az ember, hanem minden igével, amely Isten szájából származik” (Lukács 4, 4), azt hangsúlyozza, hogy a lelki táplálék és Isten igéje fontosabb, mint a testi szükségletek.
Ez a bibliai idézet és a hozzá kapcsolódó történet arra emlékezteti a hívőket, hogy az életben gyakran szembesülnek kísértésekkel és nehézségekkel. Az idézet arra ösztönöz, hogy ezekkel a kihívásokkal szemben is tartsanak ki, és maradjanak hűek hitükhöz és meggyőződésükhöz. Jézus példája megmutatja, hogy a lelki erő és hit segíthet legyőzni a kísértéseket és nehézségeket.
,,Ha Isten Fia vagy, mondd ennek a kőnek, hogy váljék kenyérré” idézet és a hozzá kapcsolódó történet az egyik legismertebb és leggyakrabban idézett része az Újszövetségnek. A keresztény hit alapvető tanítása, hogy Jézus isteni és emberi természetének köszönhetően képes volt legyőzni a kísértéseket és megmutatni az utat a hívők számára. Jézus kísértései az emberi gyengeségek és a Sátán hatalma fölött aratott győzelmét szimbolizálják.
A modern teológusok és bibliai tudósok különféle értelmezéseket adnak ennek az idézetnek és történetnek. Egyesek szerint a történet arra figyelmeztet, hogy a hatalommal való visszaélés, még akkor is, ha az isteni, káros lehet. Mások hangsúlyozzák a történet spirituális üzenetét, amely az isteni hűség és az emberi ellenállás fontosságát emeli ki.
,,Ha Isten Fia vagy, mondd ennek a kőnek, hogy váljék kenyérré” bibliai idézet rendkívül jelentős része az Újszövetségnek. Története és tanulságai mély spirituális és erkölcsi üzenetet hordoznak, amelyek a mai napig relevánsak a keresztény hívők számára. A történet arra tanít, hogy az emberi szükségletek és vágyak feletti uralom, valamint a hit és hűség az isteni terv iránt erőt és útmutatást nyújt az élet kihívásaival szemben.
Ft. Ráduly István Zsolt, Torda