Jézus Jeruzsálemhez közeledett. Sokan azt hitték, hogy hamarosan megvalósul az Isten országa, ezért a következő példabeszédet mondta nekik:
„Egy előkelő ember messze földre indult, hogy ott királyi méltóságot nyerjen, és úgy térjen vissza. Magához hívta tíz szolgáját. Tíz mínát adott nekik, és így szólt: »Kereskedjetek vele, míg vissza nem térek!«
Polgártársai azonban gyűlölték őt, ezért követséget küldtek utána, és tiltakoztak: »Nem akarjuk, hogy ez legyen a királyunk!« Az előkelő ember mégis elnyerte a királyi méltóságot, és hazatért. Ekkor hívatta szolgáit, akiknek a pénzt adta, hogy megtudja, ki mennyit szerzett vele. Előlépett az első, és így szólt: »Uram, mínád tíz mínát hozott.« Erre azt mondta neki: »Jól van, derék szolgám! Mivel a kevésben hűséges voltál, tíz város kormányzását bízom rád.«
Jött a másik szolga, és így szólt: »Uram, mínád öt mínát hozott.« Ennek azt mondta: »Te öt város kormányzója leszel.«
Jött a harmadik, és így szólt: »Uram, itt a mínád. Kendőbe kötve elrejtettem. Féltem ugyanis tőled, mert szigorú ember vagy: felveszed, amit le nem tettél, és learatod, amit nem is vetettél.«
Ezt így büntette meg: »A magad szavával ítéllek el, haszontalan szolga. Tudtad, hogy szigorú ember vagyok: felveszem, amit le nem tettem, és learatom, amit nem vetettem. Miért nem adtad pénzemet a pénzváltóknak, hogy hazaérkezve kamatostul kaptam volna vissza?« Aztán a körülállókhoz fordult: »Vegyétek el tőle a mínát, és adjátok annak, akinek tíz mínája van!« Azok megjegyezték: »Uram, hiszen már van tíz mínája.«
De ő így válaszolt: »Mondom nektek: Mindenkinek, akinek van, még adnak, hogy bővelkedjék. Attól azonban, akinek nincs, még azt is elveszik, amije van. Ellenségeimet pedig, akik nem akarták, hogy királyuk legyek, hozzátok ide, és öljétek meg szemem láttára!«”
E szavak után Jézus folytatta útját Jeruzsálem felé.
Lukács Evangéliuma 19,11-28
Jézus jeruzsálemi útja az ószövetségi kivonulás mintájára történik, amely egy új kivonulást jelent, és az üdvösség útjának a beteljesedését célozza meg, illetve ilyen értelmet nyer. Ez az út új távlatokat nyít meg Jézus gesztusai révén, amely a peremre szorultak és a távoliakat részesíti előnyben. Ez az út a népszerűség és a siker ellenére nem annyira mondható eredményesnek. Pontosan emiatt siránkozik Galilea városai felett. Azt is figyelembe kell venni, hogy az út kezdete és vége alatt a tanítványok nem sokat fejlődnek. Ez a részlet Lukács evangéliumának a sajátja. A tíz leprás közül csak az egyik gyógyul meg Jézus értelmezése szerint. A többi folytatja korábbi életútját. Hasonló tapasztalata van azok részéről is, akik követni akarják Őt. A gazdag embert a vagyona akadályozza meg, hogy Jézus teljes tanítványa lehessen. A tanítványsággal járó eszköztelenség, bizonytalan jövő képe is sokakat eltántorított a követésétől. Nem mindenkinek szól ez a hivatás, amiképpen a gyógyulásban sem mindenki részesül a maga teljességében.
Jézust nem tántorítják el útjától azok a nehézségek, konfliktusok, viták, értetlenségek, amelyeket jeruzsálemi útján tapasztal. Ezeknek köszönhetően teljesebb képet kapunk Jézus missziójáról, és világosabban megértjük, hogy ez nem mindenkinek szól.
Ft. Ráduly István Zsolt, Torda