Egy napon Jézus, amikor este lett, így szólt tanítványaihoz: „Keljünk át a túlsó partra.” Erre azok elbocsátották a tömeget, és Jézust magukkal vitték úgy, ahogy ott volt a bárkában.
Más csónakok is voltak velük. Nagy szélvihar támadt, a hullámok a bárkába csaptak, úgyhogy az már-már megtelt. Ő a bárka végében egy vánkoson aludt. Felkeltették és megkérdezték: „Mester, nem törődsz azzal, hogy elveszünk?” Erre fölkelt, ráparancsolt a szélre, és ezt mondta a tengernek:
„Hallgass el, nyugodj meg!” A szél elállt, és nagy csendesség lett.
Ekkor hozzájuk fordult: „Miért féltek? Még mindig nincs bennetek hit?” Nagy félelem fogta el ugyanis őket. Egymást kérdezgették: „Ki lehet ez, hogy még a szél és a tenger is engedelmeskedik neki?”
Márk Evangéliuma 4,35-41
Miért féltek? Még mindig nincs bennetek hit? (Mk 4, 40)
Az élet tele van kihívásokkal és nehézségekkel, amelyek gyakran félelmet keltenek bennünk. Az egyik legnagyobb kérdés, amely ilyenkor felmerül, az a hit szerepe. Jézus híres kérdése tanítványaihoz, amely így hangzik: „Miért féltek? Még mindig nincs bennetek hit?” – mély és gondolatébresztő. Ez a kérdés arra ösztönöz bennünket, hogy megvizsgáljuk saját hitünket és azt, hogyan viszonyulunk a félelmeinkhez.
A hit és a félelem ellentétes erők, amelyek gyakran küzdenek egymással az emberi szívben. Ugyanakkor a szeretet ellensége nem a szeretetelenség, hanem a félelelem, amely kiöli a legfinomabb lelkekeből is a szeretetet. A hit egy olyan belső meggyőződés, amely túlmutat a láthatón és a kézenfekvőn, míg a félelem gyakran az ismeretlentől vagy a bizonytalantól való rettegésből fakad. Amikor a hitünk erős, képesek vagyunk szembenézni a félelmeinkkel, mert bízunk abban, hogy van egy nagyobb terv és támogatás mögöttünk.
A hit különösen fontos a nehéz időkben, amikor az élet kihívásai és bizonytalanságai próbára tesznek bennünket. A hit nem azt jelenti, hogy soha nem érezzük a félelmet, hanem azt, hogy képesek vagyunk átlépni rajta, mert tudjuk, hogy nem vagyunk egyedül. A hit erőt ad és reményt nyújt, amikor minden más körülöttünk bizonytalan.
A Bibliában számos történet található, amelyek bemutatják a hit erejét a félelmekkel szemben. Az egyik legismertebb történet Jézus és tanítványaié, amikor a tengeren viharba kerültek. A tanítványok pánikba estek, de Jézus megnyugtatta őket, és lecsendesítette a viharokat. Ez a történet arra emlékeztet bennünket, hogy a hit képes legyőzni a legnagyobb viharokat is az életünkben.
A hit nem csak vallási összefüggésben fontos, hanem a mindennapi életünkben is. A mindennapok kihívásai, legyen szó munkahelyi stresszről, családi problémákról vagy egészségügyi gondokról, mind megkövetelik, hogy higgyünk valamiben, ami nagyobb nálunk. A hit segít abban, hogy megtaláljuk a belső békét és erőt, hogy szembenézzünk ezekkel a kihívásokkal.
Jézus kérdése: „Miért féltek? Még mindig nincs bennetek hit?” (Mk 4, 40) arra ösztönöz bennünket, hogy megvizsgáljuk saját hitünket és azt, hogyan viszonyulunk a félelmeinkhez. A hit nem azt jelenti, hogy soha nem félünk, hanem azt, hogy képesek vagyunk átlépni a félelmeinken, mert bízunk abban, hogy van egy nagyobb terv és támogatás mögöttünk. A hit erőt és reményt ad a legnehezebb időkben is, és segít abban, hogy megtaláljuk a belső békét és kitartást az élet kihívásaival szemben.
Ft. Ráduly István Zsolt, Torda