A hegyi beszédben Jézus így szólt tanítványaihoz:
„Amikor imádkoztok, ne szaporítsátok a szót, mint a pogányok Azt hiszik ugyanis, hogy akkor nyernek meghallgatást, ha sokat beszélnek, Ne utánozzátok őket! Hiszen mennyei Atyátok tudja, mire van szükségtek, még mielőtt kérnétek őt. Ti tehát így imádkozzatok:
Mi Atyánk, aki a mennyekben vagy, szenteltessék meg a te neved; jöjjön el a te országod; legyen meg a te akaratod, amint a mennyben, úgy a földön is. Mindennapi kenyerünket add meg nekünk ma; és bocsásd meg vétkeinket, miképpen mi is megbocsátunk az ellenünk vétkezőknek; és ne vígy minket a kísértésbe, de szabadíts meg a gonosztól!
Mert ha ti megbocsátjátok az embereknek, hogy (ellenetek) vétettek, mennyei Atyátok nektek is megbocsátja bűneiteket. De ha ti nem bocsátotok meg az embereknek, Atyátok sem bocsátja meg nektek bűneiteket.”
Máté Evangéliuma 6,7-15
Az imádság a keresztény hit egyik alapvető gyakorlatának számít, amely során a hívők Istenhez fordulnak kéréseikkel, hálájukkal vagy egyszerűen csak beszélgetnek vele. Az imádság formája és tartalma sokféle lehet, azonban Jézus tanítása szerint az egyszerűség és őszinteség az, ami igazán fontos.
A Máté evangéliumában található Jézus tanítása, amelyben arra figyelmezteti követőit, hogy ne szaporítsák a szót imádságaik során. „Amikor imádkoztok, ne szaporítsátok a szót, mint a pogányok. Azt hiszik ugyanis, hogy akkor nyernek meghallgatást, ha sokat beszélnek” (Máté 6, 7). Ezzel Jézus arra hívja fel a figyelmet, hogy az imádság nem a szavak számáról, hanem azok tartalmáról és a szív tisztaságáról szól.
Jézus példája szerint az őszinte és egyszerű imádságok a leghatásosabbak. Az imádkozás lényege nem a szóvirágokban és hosszas beszédekben rejlik, hanem a szívből jövő őszinte és tiszta szavakban. Az ilyen imádságok tükrözik a hívő valódi érzéseit és vágyait, és közvetlen kapcsolatot teremtenek Istennel.
A keresztények számára az egyik legismertebb és leggyakrabban mondott ima a Miatyánk, amelyet Jézus tanított tanítványainak. Ez az ima tömörségében és egyszerűségében rejti erejét, hiszen minden lényeges kérést tartalmaz, amelyre egy hívőnek szüksége lehet, anélkül, hogy túlzottan hosszadalmas lenne.
A lényegre törő imádság gyakorlata azt jelenti, hogy az imádkozók a szívükre és a lényegre koncentrálnak, amikor Istenhez fordulnak. Az ilyen imádságok segítenek megtisztítani a gondolatokat és az érzéseket, ezáltal mélyebb és őszintébb kapcsolatot építeni Istennel.
Az imádkozók számára fontos, hogy tudatosan és elmélyülten forduljanak Istenhez, mellőzve a felesleges szószaporítást. Ezzel nemcsak az imádság hatékonyságát növelik, hanem saját lelki életüket is gazdagítják, hiszen az egyszerűség és őszinteség révén közelebb kerülnek Istenhez.
A lényegre törő imádság egyben lelki gyakorlat is, amely során a hívők megtanulják elengedni a felesleges gondolatokat és szavakat, és az imádság lényege felé fordulnak. Ez a gyakorlat segít abban, hogy az imádkozók jobban összpontosítsanak Istenre és mélyebb lelki kapcsolatot építsenek ki vele.
Jézus tanítása szerint az imádság hatékonysága nem a szavak mennyiségében rejlik, hanem azok őszinteségében és tisztaságában. Az egyszerű és lényegre törő imádságok segítenek a hívőknek mélyebb és őszintébb kapcsolatot építeni Istennel, ezáltal gazdagítva lelki életüket.
Ft. Ráduly István Zsolt, Torda