Abban az időben menyegzőt tartottak a galileai Kánában, amelyen Jézus anyja is ott volt. Jézust is meghívták a menyegzőre, tanítványaival együtt.
Amikor fogytán volt a bor, Jézus anyja megjegyezte: „Nincs több boruk.” Jézus azt felelte: „Mit akarsz tőlem, asszony! Még nem jött el az én órám.” Erre anyja szólt a szolgáknak: „Tegyetek meg mindent, amit csak mond!”
Volt ott hat kőkorsó, a zsidóknál szokásos tisztálkodás céljára, mindegyik két-három mérős. Jézus szólt a szolgáknak: „Töltsétek meg a korsókat vízzel!” Meg is töltötték azokat színültig. Ekkor azt mondta nekik: „Most merítsetek belőle, és vigyétek oda a násznagynak.” Odavitték.
Amikor a násznagy megízlelte a borrá vált vizet, nem tudta honnan való. A szolgák azonban, akik a vizet merítették, tudták. A násznagy hívatta a vőlegényt, s szemére vetette: „Először mindenki a jó bort adja, s csak amikor már megittasodtak, akkor az alábbvalót. Te meg mostanáig tartogattad a jó bort.”
Ezzel kezdte meg Jézus csodajeleit a galileai Kánában. Kinyilatkoztatta dicsőségét, s tanítványai hittek benne.
János Evangéliuma 2,1-11
A kánai menyegző Jézus első csodájának a színtere. Az eredeti görög szövegben a „γύναι” (gynai) szó szerepel, melyet magyar fordításban gyakran „asszonyként” jelenítenek meg. Fontos megjegyezni, hogy ez a megszólítás a korabeli nyelvhasználatban nem a mai értelemben vett, esetlegesen pejoratív kifejezés, hanem egy tiszteletteljes, bár távolságtartó megszólítás volt.
A „Még nem jött el az én órám” rész arra utal, hogy Jézus cselekedeteinek, az Ő nyilvános megjelenésének és az isteni tervének ideje pontosan meghatározott – még nem jött el a megfelelő pillanat, amikor teljes mértékben megmutathatta volna isteni hatalmát vagy beteljesíthette volna küldetését. Ez a kijelentés arra is utal, hogy Isten ütemezése szerint történnek a dolgok, és minden eseménynek megvan a maga rendeltetett ideje.
Ez a csoda nemcsak Jézus hatalmát mutatta be, hanem mélyebb jelentéssel is bír. A régi szokás szerint az emberek először a legjobb bort szolgálták fel, és amikor a vendégek már nem érzékelték annyira a különbséget, akkor a gyengébb minőségű bort adták. Jézus azonban a csoda révén a legjobb bort a végére hagyta, ami jelképesen utalhatott arra is, hogy az Isten által hozott új szövetség messze felülmúlja a régit.
Ft. Ráduly István Zsolt, Torda