Amikor Jézus útnak indult, odasietett hozzá valaki, térdre borult előtte, és úgy kérdezte: „Jó Mester! Mit tegyek, hogy elnyerjem az örök életet?”
Jézus megkérdezte: „Miért mondasz engem jónak? Senki sem jó, csak az Isten. Ismered a parancsokat: Ne ölj! Ne törj házasságot! Ne lopj! Ne tanúskodj hamisan! Ne csalj! Tiszteld apádat és anyádat!” Ekkor az így válaszolt: „Mester, ezeket mind megtartottam kora ifjúságomtól fogva.”
Jézus ránézett és megkedvelte. Ezt mondta neki: „Valami hiányzik még belőled. Menj, add el, amid van, oszd szét a szegények közt, és így kincsed lesz az égben. Aztán gyere és kövess engem!” Ennek hallatára ő elszomorodott, és leverten távozott, mert nagy vagyona volt.
Jézus ekkor körülnézett, és így szólt tanítványaihoz: „Milyen nehezen jut be a gazdag az Isten országába!” A tanítványok megdöbbentek szavain. Jézus azonban megismételte: „Fiaim, milyen nehéz bejutni a gazdagoknak az Isten országába! Könnyebb a tevének átmenni a tű fokán, mint a gazdagnak bejutni az Isten országába.” Azok még jobban csodálkoztak, és kérdezgették egymást: „Hát akkor ki üdvözülhet?” Jézus rájuk nézett, és folytatta: „Embernek lehetetlen ez, de Istennek nem. Mert Istennek minden lehetséges.”
Márk Evangéliuma 10,17-27
Jézus korában is igen fontos kérdés volt az örök élet elérésének útja. Az evangéliumban szereplő személy erre a fontos kérdésre keresi az őszinte választ. Jézustól nemcsak egy olcsó, felszínes választ kap, hanem egyúttal meghívást kap a tanítványságra is.
Az örök élet fogalma számos vallásban és filozófiában jelen van, és mindenhol más és más választ találunk arra a kérdésre, hogy hogyan nyerhetjük el. Az alábbiakban néhány különböző perspektívát mutatunk be, amelyek segíthetnek a válaszkeresésben.
A keresztény hitvallás szerint az örök élet elnyerése Jézus Krisztusba vetett hit által lehetséges. Az Újszövetség tanítása szerint Jézus mondta: ,,Én vagyok az út, az igazság és az élet. Senki sem mehet az Atyához, csak énáltalam.” (János 14,6). Az örök élet elnyeréséhez tehát hinni kell Jézus Krisztusban, követni az ő tanításait, és elfogadni őt Megváltóként.
A buddhizmusban az örök élet fogalma kicsit eltér a nyugati értelemben vett örök élettől. A buddhizmus célja a szenvedés megszüntetése és a nirvána elérése, amely az újjászületések körforgásából való kilépést jelenti. A nirvánához vezető út az erkölcsös élet, a helyes meditáció és a bölcsesség fejlesztése. A Négy Nemes Igazság és a Nemes Nyolcrétű Ösvény követése segíthet elérni ezt az állapotot.
A hinduizmusban az örök élet elnyerése a moksha elérését jelenti, ami az újjászületések körforgásából való megszabadulás. A mokshához vezető út különböző lehet, beleértve a bhakti (odaadás), a jnana (tudás), a karma (cselekedet) és a raja (meditáció) útját. Az őszinte odaadás, a helyes cselekedetek, a tudás és a meditáció mind segíthetnek elérni ezt a végső célt.
A filozófiában az örök élet fogalmát gyakran az emberi emlékezet és az erkölcsi hagyaték összefüggésében vizsgálják. Egyes filozófusok szerint az örök élet elérése azáltal valósulhat meg, hogy az emberek emlékezetében és tetteiben tovább élünk. Az önzetlen cselekedetek, a tudás átadása és az emberiség javára tett hozzájárulások mind olyan dolgok, amelyek révén nevünk és emlékünk fennmaradhat.
Összegzésként elmondhatjuk, hogy az örök élet elnyerésének útja sokféle lehet, és attól függ, hogy milyen vallási vagy filozófiai nézőpontot követünk. A lényeg azonban minden esetben az, hogy életünket erkölcsösen, őszinte hittel és odaadással éljük.
Ft. Ráduly István Zsolt, Torda