> Az emberek ne vegyék észre böjtölésedet - Imalánc.ro
 
5. március, 2025Igehirdetések Az emberek ne vegyék észre böjtölésedet bejegyzéshez a hozzászólások lehetősége kikapcsolva

A hegyi beszédben Jézus így szólt tanítványaihoz:

A csendes és titkos jótékonyság mélyen gyökerezik az emberi erkölcsben és vallási tanításokban. Az anonimitás megőrzése az adakozás során nemcsak az adományozó erkölcsi értékét emeli, hanem a kedvezményezett méltóságát is megőrzi.

Vigyázzatok! Jótetteitekkel ne hivalkodjatok az emberek előtt, mert így a mennyei Atyától nem kaptok értük jutalmat. Amikor tehát alamizsnát osztasz, ne kürtöltess magad előtt, mint a képmutatók teszik a zsinagógákban és az utcákon, hogy dicsérjék őket az emberek! Bizony mondom nektek, ezzel már meg is kapták jutalmukat. Amikor te adsz alamizsnát, ne tudja bal kezed, mit cselekszik a jobb kezed, hogy adományod rejtekben legyen, és akkor Atyád jutalmaz meg érte, aki lát téged a rejtekben is.

Amikor pedig imádkoztok, ne legyetek olyanok, mint a képmutatók, akik szeretnek az emberek szeme láttára a zsinagógákban és az utcasarkokon állva imádkozni! Bizony mondom nektek, már meg is kapták jutalmukat. Amikor imádkozol, menj be a szobádba, és zárt ajtó mögött, a rejtekben imádkozzál Atyádhoz! Atyád, aki a rejtekben is lát, megfizet neked.

Amikor böjtöltök, ne legyetek mogorvák, mint a képmutatók! Keserű arcot mutatnak, hogy az emberek meglássák rajtuk a böjtölést. Bizony mondom nektek, ezzel már meg is kapták jutalmukat. Amikor te böjtölsz, illatosítsd be hajadat és mosd meg arcodat, hogy az emberek ne vegyék észre böjtölésedet, csak Atyád, aki a rejtekben jelen van! Atyád, aki a rejtekben is lát, megfizet neked.

Máté Evangéliuma 6,1-6.16-18

A jótékonyság és az adakozás mindig is fontos szerepet játszott az emberi társadalmakban. Azonban nem elég csak adni; az is számít, hogyan tesszük ezt. A mondás, hogy „amikor te adsz alamizsnát, ne tudja bal kezed, mit cselekszik a jobb kezed,” mély filozófiai és erkölcsi tanítást hordoz. Ez a tanítás arra ösztönöz bennünket, hogy csendben, alázatosan és önzetlenül adományozzunk, anélkül hogy elismerést vagy dicséretet várnánk.

Az emberi természet hajlamos arra, hogy elismerést keressen. Ugyanakkor a valódi jótékonyság belső motivációból fakad, nem pedig külső jutalmakból. Amikor valaki csendben adományoz, az azt mutatja, hogy az adakozás valódi célja maga a segítségnyújtás, nem pedig a hírnév növelése vagy a társadalmi státusz javítása.

Az önzetlen jótékonyság csendes, de erős hatással van mind az adományozóra, mind a kedvezményezettre. Az adakozó megerősíti saját erkölcsi értékeit és belső békét nyer, miközben a kedvezményezett segítséget kap anélkül, hogy kötelességet érezne viszonozni azt. Ez a fajta adakozás megerősíti az emberi kapcsolatok alapjait, és segít egy igazságosabb, kiegyensúlyozottabb társadalom kialakításában.

Az emberiség történelme számos példát kínál a csendes jótékonyságra. Szent Miklós, aki a mai Törökország területén élt a 4. században, titokban adakozott a szegényeknek. A legenda szerint éjszaka, rejtve juttatta el adományait azokhoz, akiknek szükségük volt rá. Ez a történet inspirálta a Mikulás alakját és a karácsonyi adakozás hagyományát.

Napjainkban is találkozhatunk olyan emberekkel, akik csendben és alázatosan adakoznak. Sok jótékony szervezet működik anonimitásban, és számos ismert személyiség is úgy dönt, hogy nem hozza nyilvánosságra adományaikat. Az ilyen tettek példát mutatnak a társadalomnak, és arra ösztönöznek bennünket, hogy mi is kövessük ezt a példát.

A modern technológia lehetővé teszi, hogy mindenképpen megtarthassuk az anonimitást az adományozás során. Online platformok és közösségi finanszírozási oldalak biztosítják az anonimitást az adakozók számára, miközben garantálják, hogy az adományok elérjék a rászorulókat. Ez a lehetőség különösen fontos azok számára, akik nagyobb összegeket kívánnak adományozni, de szeretnék elkerülni a nyilvános figyelmet.

A csendes és titkos jótékonyság mélyen gyökerezik az emberi erkölcsben és vallási tanításokban. Az anonimitás megőrzése az adakozás során nemcsak az adományozó erkölcsi értékét emeli, hanem a kedvezményezett méltóságát is megőrzi. Az ilyen tettek révén valódi változásokat érhetünk el a világban, és hozzájárulhatunk egy igazságosabb és szeretetteljesebb társadalom kialakításához.

Ft. Ráduly István Zsolt, Torda

Keresés a honlapon…
Olvass tovább…