Abban az időben Jézus ezt a példabeszédet mondta tanítványainak:
„Egy gazdag ember előtt bevádolták intézőjét, hogy eltékozolja ura vagyonát. Erre ő magához hívatta és így szólt hozzá: »Mit hallok rólad? Adj számot gazdálkodásodról, mert nem maradhatsz tovább intézőm.«
Az intéző így gondolkodott magában: »Mitévő legyek, ha uram elveszi tőlem az intézőséget? Kapálni nem tudok, koldulni szégyellek. Tudom már, mit teszek, hogy befogadjanak az emberek házukba, ha gazdám elmozdít az intézőségből.« Egyenként magához hívatta tehát urának adósait. Megkérdezte az elsőt: »Mennyivel tartozol uramnak?« Azt felelte: »Száz korsó olajjal.«
Erre azt mondta neki; »Vedd elő adósleveledet, ülj le hamar, és írj ötvenet.« Aztán megkérdezett egy másikat: »Te mennyivel tartozol?« »Száz véka búzával« – hangzott a válasz. »Fogd adósleveledet – mondta neki –, és írj nyolcvanat.«
Az úr megdicsérte a hűtlen intézőt, hogy okosan járt el.
Bizony, a világ fiai a maguk módján okosabbak a világosság fiainál.”
Lukács Evangéliuma 16, 1-8
A hamis intéző példabeszédén keresztül Jézus bemutatja azt, hogy hogyan működik az emberi kapcsolatok kúsza hálózata.
A világ fiai a maguk módján sokkal élelmesebbek, ügyesebbek, jobban el tudnak igazodni a társadalomban. A példabeszéd nem dicséri az adócsalást, de egy új távlatot mutat be, amely az üzleti világ sajátos nyelvezetével építi be Jézus evangéliumának az üzenetét.
A világ sajátos mechanizmusokkal működik, ezeket nem lehet figyelmen kívül hagyni. A világosság fiai tanulhatnak az intéző magatartásából, aki nem esik kétségbe ,amikor eladósodik, hanem megragadja a lehetőséget és urának adósainál keres menekülést.
Bűneink miatt mi is sokszor eladósodunk, de van szószólónk az Atyánál, Jézus. Ő is segít minket adósságaink kiegyenlítésében.
Ft. Ráduly István Zsolt, Torda