Egy alkalommal Jézus így beszélt hallgatóihoz: „Vajon azért gyújtanak-e lámpát, hogy a véka alá vagy az ágy alá rejtsék?
Nem azért-e, hogy a lámpatartóra tegyék? Semmi sincs elrejtve, hacsak nem azért, hogy nyilvánosságra jusson; és semmi sem történik titokban, hacsak nem azért, hogy napfényre kerüljön.
Akinek füle van a hallásra, hallja meg!”
Majd így folytatta: „Figyeljetek arra, amit hallotok! Amilyen mértékkel mértek, olyan mértékkel mérnek majd nektek is. Sőt ráadást is adnak hozzá. Mert akinek van, még kap; akinek pedig nincs, attól még azt is elveszik, amije van.”
Márk Evangéliuma 4,21-25
A lámpagyújtás szimbolikája számos kultúrában és vallásban jelen van, és gyakran mélyebb jelentéssel bír. Az egyik legismertebb bibliai példázat szerint az emberek nem azért gyújtanak lámpát, hogy azt egy véka, azaz kosár alá vagy az ágy alá rejtsék. E példázat célja a világosság és a tudás terjesztésének fontosságát hangsúlyozza.
A Bibliában több helyen is találkozhatunk a lámpa szimbolikájával. Az Újszövetségben, a Máté evangéliumában Jézus így szól: „Senki sem gyújt lámpát, hogy azt a véka alá tegye, hanem a lámpatartóra, hogy világítson mindazoknak, akik a házban vannak” (Máté 5, 15). Ez a példázat arra utal, hogy a hit, a tudás és az igazság nem rejtőzködhet, hanem fényként kell ragyognia a világban.
A lámpa fénye a tudás, a bölcsesség és az isteni igazság szimbóluma. A sötétség ezzel szemben a tudatlanságot, a bűnt és a gonoszt jelképezi. Amikor a lámpát meggyújtják, az fényt hoz a sötétségbe, elűzve a tudatlanságot és a tévedéseket. Ezért nem szabad a fényt elrejteni vagy elfojtani, hanem mindenkinek látnia kell, hogy tanuljon belőle és megvilágosodjon.
Napjainkban is gyakran használjuk a lámpagyújtás szimbolikáját. Például az oktatásban a tanárok arra törekednek, hogy a tudás lángját fellobbantsák a diákokban, és ne rejtsék el az információkat, hanem minél szélesebb körben terjesszék azokat. Ugyanez érvényes az igazságra és az erkölcsi értékekre is, amelyeket nem szabad elrejteni, hanem bátran fel kell vállalni és megosztani másokkal.
Összefoglalva, a lámpagyújtás nem azért történik, hogy azt a véka alá vagy az ágy alá rejtsék, hanem hogy fényt hozzon a világba. Ez a szimbolika arra ösztönöz bennünket, hogy ne rejtsük el tudásunkat, hitünket és igazságunkat, hanem osszuk meg azokat másokkal, hogy mindannyian részesülhessünk a világosságban és a megértésben.
Ft. Ráduly István Zsolt, Torda